You bought 4 bananas and 5 apples at the store for .50 the next day you bought 10 bananas and 3 apples at the store for .40. The bananas and apples had the same price both days. How much does each cost?

Answers

Bananas cost: $0.25  Apples cost: $0.30 4b+5a=2.50 10b+3a=3.40  You multiply the equations by the variables so they can cancel out. For example the first one by 3 and the second by 5 so you have 12b+15a=7.50 50b+15a=17 Subtract them and end up with -38b=-9.5  solve: b=0.25, substitute b in any equation and get a=0.30 Hope this helped


0 0
Only authorized users can leave an answer!
Can't find the answer?

If you are not satisfied with the answer or you can’t find one, then try to use the search above or find similar answers below.

Find similar answers


More questions